Ek Yerleştirme


Ek tercih nedir?

ÖSYM 1. Yerleştirme sonucunda herhangi bir üniversite programına yerleşemeyen adayların boş kalan kontenjanlara yerleşebilmeleri için “Ek Yerleştirme” imkanının tanındığı dönemdir. Ek yerleştirme kontenjanlarından sadece ilk tercih döneminde tercihini yapmamış veya yaptığı tercih sonucu bir yere yerleşememiş öğrenciler yararlanabilir. 

 

Ek Yerleştirme süreci nasıl işler?

Ek yerleştirme süreci her yıl yaklaşık olarak Eylül ayı içerisinde gerçekleşir. Bu noktada izlenecek yol ÖSYM tarafından yayınlanacak olan Ek Tercih Kontenjan Kılavuzunda yer almaktadır. Ek tercih-yerleştirme sürecinden faydalanacak adaylar tercihlerini “ais.osym.gov.tr” adresinden gerçekleştirebilir. Ek tercih sürecinde bulunan adayların tercihlerini bildirdikten sonra Ek Tercih ücretini ilgili bankalara yatırmaları gerekmektedir.

 

İstanbul Rumeli Üniversitesi’nde Ek Yerleştirme dönemi

İlk tercihlerin sona ermesi ile birlikte herhangi bir yükseköğretim kurumuna yerleşemeyen öğrenciler yeniden üniversite araştırmaya başladı. Bu aşamada bizler yerleşkelerimizde görevli tercih danışmanlarımız ile birlikte, ek yerleştirmede üniversitemizi tercih etmek isteyen öğrencilere öncülük etmek amacıyla görüşmelerimizi sağlamaktayız. Çoğu öğrencinin mağdur olduğu konu yanlış tercih olmaktadır. Bu bağlamda bizler onlara doğru tercih yapmaları konusunda rehberlik hizmeti sunmaktayız.

 

Ek Yerleştirmede Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Öğrencilerin dikkat etmesi gereken en önemli şeylerden biri severek okuyacağı bir bölüm tercihinde bulunması. Öğrenci bu kararı verdiği takdirde daha doğru tercihler yapmak adına ilk adımını atmış oluyor. Sonraki etap puanlar ve kontenjan durumları. Bu noktada öğrencilerin sıralamasından veya puanından yüksek yaptığı tercihler onları mağdur edebiliyor.  Ek yerleştirmede sıralama konusunda yaşanılacak sıkıntıları önlemek amacıyla yapılacak araştırmalar büyük önem taşıyor. Üniversitemiz aday öğrencilerimize destek olmak amacıyla her türlü iletişim imkanını sunmaktadır. Öğrenciler çağrı merkezini arayıp veya yerleşkelerimizi ziyaret ederek hem akademik kadromuzdaki akademisyenlerimize hem de idari personelimize ulaşım sağlayabilir. 


Ön Lisans Taban-Tavan Puanlar için tıklayınız.

Lisans Taban-Tavan Puanlar için tıklayınız.

Burs ve İndirim Detayları için tıklayınız.

Designneuro